Uphill Towers A Blok Kat:11 Daire: 66 Ataşehir / İstanbul
0216 688 76 10 -

Burun Estetiğinde En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

Burun Estetiğinde En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatları diğer estetik operasyonlarla kıyaslandığında en fazla ilgi gören ve merak edilen konulardan biridir. Vücudumuzda burnun şekli ve yüzdeki simetrisi oldukça önemli olduğundan kişilerin ameliyat hakkında endişeleri ya da soruları olabilir. Ancak estetik burun ameliyatları dünyada en sık yaptırılan uygulamalardan biri olmasına rağmen halen birçok kişi operasyon hakkında yanlış bilgilere sahip olabiliyor. Tıbbi temellere dayanmayan, kulaktan dolma bu görüşler; kişilerin ameliyata karar verme sürecini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Doğru bilinen yanlışları düzeltmek ve burun ameliyatları ile ilgili bilinmesi gereken detayları aktarabilmek adına bazı soruları yanıtlamak faydalı olabilir.

Burun estetiği ameliyatını herkes yaptırabilir mi? Yaş sınırı var mı?
18 yaşını doldurmuş her birey estetik burun ameliyatı yaptırabilir. Ancak kişinin kronik bir rahatsızlığı ya da takibi devam eden ciddi bir hastalığı varsa rinoplasti ameliyatı için uygun aday olmayabilir. Burnunun şeklinden memnun olmayanlar, kaza sonucu burnunda deformasyon oluşanlar veya fonksiyonel problemler (nefes alma problemleri gibi) yaşayanlar burun estetiği olabilirler. Tabi fonksiyonel bozukluklar hastanın sosyal yaşamını ciddi anlamda etkiliyorsa ameliyat yaşı daha erkene alınabilir.

Ameliyatta en sık hangi teknikler kullanılır? Operasyon ne kadar sürer? Sonrasında ağrı olur mu?
Estetik burun ameliyatları hastaya genel anestezi verilerek açık veya kapalı teknikle gerçekleştirilir. Her kişinin burun şekliyle ilgili problemi ve isteği farklı olduğundan uzman cerrah bu doğrultuda bir planlama yaparak operasyonda kullanılacak tekniği belirler. Ameliyatın süresi de bu duruma bağlı olarak değişkenlik gösterse de genel olarak 1,5-2 saat sürmektedir. Günümüzde estetik burun ameliyatlarında kullanılan yeni uygulamalar sayesinde artık hastalar operasyon sonrası ağrı ya da acı hissetmez.

Burun kemiğinin kırılması, törpülenmesi gibi işlemler birçok kişiyi tedirgin edebiliyor. Bu yöntem mecburi mi, başka seçenekler de var mı?
Burun ameliyatı olanların çoğunluğu uzun, büyük, kemerli, eğri ya da kancalı bir burun yapısına sahip olan kişilerdir. Burna tüm şeklini veren de septum bölgesi yani burun kemiğinin orta kısmıdır. Ameliyatlarda genellikle bu bölgenin düzeltilmesi gerektiğinden kırma ya da törpüleme işlemi yapılabilir. Tabi kullanılan yeni teknikler sayesinde septuma direk büyük darbelerle değil daha minimal dokunuşlar yapılabilmektedir. Böylece ameliyat esnasında burun sırtı düzenlenirken yeni verilen şekil de aşama aşama gözlemlenebilir.

Hayal ettiğimiz veya beğendiğimiz birinin burnuna sahip olmak mümkün mü?
Burun şekli ve yapısı itibariyle yüzümüzde çok önemli bir konumdadır. Kişilerin mimiklerini, jestlerini ve hatta karakteristik tüm detaylarını burun oluşturur. Bu nedenle her bireyin burun anatomisi kişiye özeldir. Eğer hasta kendi fiziki yapısına ters düşen bir burun şekli istiyorsa sonuç sağlıklı olmayabilir. Örneğin çok geniş bir yüz çehresine sahip bir kişi burnunun aşırı küçültülmesini isterse doğal yüz ifadesi tamamıyla kaybolur ve ileride fonksiyonel problemler de yaşanabilir. Estetik burun ameliyatları “düzeltme” amacıyla yapılan operasyonlardır. Kaza, travma gibi sebeplerden burun şekli tamamen zarar görmediyse çok radikal değişimlere gerek yoktur. Çünkü rinoplastide ulaşılması gereken hedef “doğal” burundur. Sırf küçük ve kalkık bir burun moda diye ya da sevilen bir ünlünün burnuna benzesin diye estetik cerrahiye karar verilmemelidir. Yapılacak en doğru adım, burnunuzla ilgili şikayetlerinizi doktorunuza detaylıca anlatmak ve istenilen düzeltmeyi birlikte karar vermeniz olacaktır.

Ameliyat öncesi ve sonrası süreç nasıl ilerler? Neler yapılmalı/yapılmamalı?
Ameliyata karar verme aşamasından sonra en önemli adım doğru cerrah seçimidir. Çünkü uzman olmayan ellerde yapılan estetik bir müdahalenin geri dönüşü olmayabilir. Ameliyat öncesi burunda yapılacak düzeltme için hastanın her açıdan görüntüsü çekilir ve üç boyutlu modellemeyle alacak şekli kendisiyle planlanır. Sonrasında ise sağlık taramasından geçilmeli ve ameliyat ile ilgili gerekli tüm tahliller yaptırılmalıdır. Hasta daha önce geçirdiği bir rahatsızlığı varsa ya da daimi kullandığı bir ilacı var ise doktoruyla bunu mutlaka paylaşmalıdır. Sigara, alkol gibi alışkanlıklar söz konusuysa operasyondan 15 gün önce bırakılmalıdır. Ameliyat sonrasında ise eğer bir komplikasyon söz konusu değilse hasta taburcu edilir. Hastanın birkaç gün istirahat etmesi ve fiziken kendisini zorlayıcı hareketlerden kaçınması gerekir. Doktorun verdiği egzersiz ve yönergeler aksatılmadan yapılmalıdır. Hastanın normal yaşantısına dönmesi yaklaşık 1-2 haftayı bulabilir. Kişi gözlük kullanmak zorundaysa da 15 gün sonra takmaya başlayabilir. Güneş gözlüğü içinse 1 ayın geçmesi beklenmelidir. Tatile gidilecek ve denize girilecekse de ameliyattan 20-25 gün sonra bir program yapılması daha uygun olur.

Burnun yeni şeklini alması ne kadar sürer? Sonuçtan memnun kalınmazsa ikinci bir ameliyat olunabilir mi?
Estetik tıptaki yeni uygulamalar sayesinde burun ameliyatlarında sonuç artık daha etkili ve çabuk olabiliyor. Ancak burnun anatomik yapısı her kişide farklı olduğundan iyileşme süreci de değişkenlik gösterir. Burnun yeni şeklini alması ve tam anlamıyla oturabilmesi için 6-12 ay gibi bir süre geçmesi gerekir. Hastalar ameliyatın ertesi günü yeni görüntüye hemen kavuşmak istese de bu durum o kadar basit değildir. Sabırlı olunmalı ve bu sürecin geçmesi beklenmelidir. Vakaların büyük çoğunluğu ameliyat sonucundan memnun kalırlar. Ancak bazı istenmeyen durumlar söz konusu olduğunda revizyon ameliyatının yapılması gerekebilir. İşin ehli olmayan bir kişiye estetik yaptırıldıysa, burun düşmesi yaşandıysa, nefes problemleri oluştuysa ya da kişi aynaya baktığında hala memnun kalmadığı bir yer olduğunu düşünüyorsa ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir. Ayrıca kaza, travma gibi istenmeyen bir sebepten burun hasar gördüyse ikinci bir düzeltme yapılabilir.

Operasyon için hangi mevsim uygundur? Sıcak ya da soğuk hava iyileşmeyi etkiler mi?
Burun ameliyatının herhangi bir mevsimi yoktur. Ancak operasyon yaptıracak kişi alerjik bir yapıya sahipse, aşırı sıcak ya da soğuk yüzünden fiziksel semptomlar yaşıyorsa doktoruna bildirmeli ve duruma göre bir planlama yapılmalıdır. Yoksa sağlık sorunu olmayan kişiler her mevsim ameliyat olabilir.

Ameliyat olmaktan çekinenler için alternatif yöntemler var mı? Varsa da ne kadar etkililer?
Burun estetiğinde kullanılan ameliyatsız yöntemler de mevcuttur. Bunlar daha çok dolgu, botoks ve endolift (askılama) gibi uygulamalardır. Ameliyata sıcak bakmayan, burnunda ciddi şekil bozuklukları olmayan ya da ufak değişimler isteyen kişiler bu uygulamalardan birini tercih edebilirler. Ancak cerrahi yöntemle yapılan estetik operasyonlar gibi kalıcı etkileri yoktur. Ameliyatsız girişimler kısa vadede çözüm getirdiğinden burun eski şekline dönmektedir. Bu sebeple yapılan müdahalenin ileriki dönemlerde tekrar edilmesi gerekebilir.

Burun ameliyatını en çok kadınların yaptırdığını biliyoruz. Peki erkekler neden estetik yaptırır? Uygulama nasıl olur? Ameliyat daha mı zor?
Erkeklerin burunlarından memnun olmama sebebi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak çoğunlukla iş ve özel hayatlarındaki rekabette bir adım öne geçebileceklerini düşündüklerinden burun ameliyatına sıcak bakarlar. Böylelikle hem mesleki başarılarında hem de duygusal yaşamlarında daha dinamik, sağlıklı ve kendilerinden emin olmak isterler. Tabi sosyal statü, kariyer ve estetik kaygı haricinde nefes alma sorunu, uyku apnesi, horlama, burunda doğuştan ya da sonradan oluşan deformasyonlar (kaza, darbe) gibi sağlık problemleri için de ameliyat olan erkek sayısı fazladır. Erkek yüzü ve özellikle burnu, anatomisi gereği kadınlara benzemez. Erkeklerde daha keskin, düz ve sert hatlar hakimdir. Özellikle ülkemizin erkeklerine bakıldığında neredeyse büyük çoğunluğunda karakteristik burun yapısı (kanca burun, pinokyo burun, uzun burun, büyük burun vb.) gözlemlenir.

Erkek hastaların estetik burun ameliyatına bakış açısı kadınlarınkinden oldukça farklıdır. Hatta erkeklerin burun ameliyatı konusunda kadınlardan daha titiz ve özenli davrandığını bile söyleyebiliriz. Özellikle ameliyat sonrasında feminen bir görüntüye sahip olmak en büyük korkularıdır. Erkeklerin hayal ettiği burun, öncelikle yüzde doğal durması, maskülen yapının kaybolmaması, işlevselliğin korunması ve kendilerine karizmatiklik katacak ufak dokunuşların yapılması yönündedir. Erkek hastalar kadınların aksine burun yapılarının tamamen değişmesini değil, sadece rahatsız oldukları bölgenin düzeltilmesini isterler. Ayrıca operasyon sonrasında yaşanabilecek durumlara karşı da oldukça dikkatlidirler. Cerrahi müdahale öncesi hasta-doktor iletişiminin çok iyi kurulması şarttır. Sonrasında burun yapısı ve yüz anatomisi detaylıca incelenip hastanın talepleri doğrultusunda kendisine en uygun burun şekli planlanmalıdır. Tabi erkeklere uygulanan burun ameliyatında asıl hedef sadece burun şeklinin değiştirilmesi olmamalı, aynı zamanda burnun fonksiyonel işlevlerini de kusursuz yapması sağlanmalıdır. Estetik ve güzel görünen bir burun hem içerden hem de dışarıdan sağlıklı olmalıdır.

  • Bugün bir eğri burun daha biter. #rhinoplasty #rhinoplastie #rhinoplastyistanbul #rhinoplastydiary #rinoplasti #rinoplastia #rinoistanbul #rinoplastiistanbul #näsplastik #naše #nasenop #nasen #nasenop #nasenkorrektur #nosesurgery #nosejob #revizyonburun #revizyonrinoplasti #revisionrhinoplasty #ultrasonicrhinoplasty #piezo #piezorinoplasti #picoftheday #umithardal #umithardal #burunucu #burunestetiği #burunucuestetiği #burunestetigiistanbul #burunestetigi
  • Bir ameliyat daha biter. 📲05412561010
#rhinoplasty #rinoplastia #rinoplasti #rinoistanbul #näsplastik #naše #nasenkorrektur #nosejob #nosesurgery #burunucu #burunestetiği #burunestetigi #burunucuestetiği #burunestetigiistanbul #rhinoplastyistanbul #piezorinoplasti #ultrasonicrhinoplasty #revizyonburun #revizyonrinoplasti #revisionrhinoplasty #rinoplastica
  • Piezo ile #burunestetiği sonrası şişlik ve morluk hastamızda olduğu gibi çok az olmaktadır. #piezorinoplasti #ultrasonicrhinoplasty #rhinoplasty #rinoplasti #nasenkorrektur #rinoplastia #rinoplastiistanbul #rinoplastika #rhinoplastie #rhinoplastydiary #rhinoplastyistanbul #nosejob #nosesurgery #naše #näsplastik
  • İçerisinde yeteri kadar kıkırdak varsa ileri derecede eğri ve burun ucu düşük hastaların burunları ek cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu hastanda olduğu gibi düzeltilebilir. #rinoplasti #rhinoplasty #nasenkorrektur #nosejob #rinoplastia #rinoplastiistanbul #rinoplastika #rhinoplastydiary #rhinoplastyistanbul #rhinoplastie #revizyonrinoplasti #revisionrhinoplasty #burunestetiği #burunucu #burunestetigi #burunucuestetiği #burunestetigiistanbul
  • Sivas'tan iyi pazarlar!
  • Cumartesiyi güzel bir #revizyonrinoplasti ile kapatalım.
İyi tatiller 
#rhinoplasty #rinoplasti #rinoplastiistanbul #rhinoplastyistanbul #rhinoplastydiary #rhinoplastie #burunestetiği #burunestetigi #burunucuestetiği #burunestetigiistanbul #burunucu #piezorinoplasti #piezorinoplasti #piezorhinoplasty #ultrasonicrhinoplasty #nasenkorrektur #näsplastik #naše #nosejob #nosesurgery
  • #Septorinoplasti ameliyatı her zaman burun dış görünümü için yapılmaz. Resimde sol üst köşede olan resimde görüldüğü gibi burun içindeki problemleri gidermek içinde yapılabilir. #rhinoplasty #rinoplasti #burunestetiği #nasenkorrektur #nosejob #burunucuestetiği #rinoplastia #rinoistanbul #rhinoplastydiary #rhinoplastyistanbul #revizyonburun #revizyonrinoplasti #revisionrhinoplasty #naše #näsplastik #nosesurgery #burunucu
  • Op. Dr. Ümit Hardal ile Kişiye Özel Burun Estetiği.
Detaylar için 📲05412561010

İLETİŞİM

Uphill Towers A Blok Kat:11 Daire: 66 Ataşehir / İstanbul 0216 688 76 10

Hukuki Bilgilendirme

Op. Dr. Ümit Hardal tüm ameliyatlarını tam teşekküllü hastane ortamında gerçekleştirmektedir. Muayenehane ortamında hiç bir cerrahi müdahalede bulunmamaktadır. Bu internet sayfasında yer alan tüm içerik hastaları bilgilendirme amaçlıdır. Rekabet yasaları nedeniyle sağlıkla ilgili websitelerinde hasta fotoğrafı paylaşmak, ameliyat fiyatları paylaşmak yasaktır. Sağlık durumunuzla ilgili tüm konularda mutlaka doktorunuza başvurunuz.