Revizyon Burun Estetiği

Simetrik bir burun, hoş bir ifade ve çekici bir yüz… Tüm bu kriterler güzelliğin yapıtaşları olarak kabul edilir. Özellikle burun, şekli ve yapısı itibariyle yüzdeki bu altın oranı oluşturan en önemli organlardan biridir. Yüz estetiği söz konusu olduğunda güzellik kavramı kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, genel olarak kadın-erkek birçok kişinin ortak hayali güzel bir yüze sahip olmaktır. Ancak doğuştan şekil bozukluğu olan ya da bir kaza sonucu deformasyona uğramış bir burun, bu hayale gölge düşürebilir.

Son yıllarda estetik operasyonlara olan ilgi ve merak gün geçtikçe artmaktadır. Tabi bundaki en büyük pay, estetik tıpta yapılan değişimler ve yeni tekniklerdir. Burun ameliyatları estetik uygulamalar içinde birinci sırada yer alır. Çünkü artık kişiler; aynaya bakarken daha mutlu olabilmek, başkaları tarafından beğenilmek, iş hayatında daha ön planda olabilmek adına burun estetiği yaptırmaktan çekinmiyorlar. Tabi estetik operasyon geçirmiş olsa da halen şekil bozuklukları yaşayan, estetik kaygıları devam eden ve burun içi problemleri olan kişiler de olabiliyor. İşte tam da bu noktada revizyon burun estetiği (revizyon rinoplasti) yani düzeltme cerrahisi devreye girer.

Revizyon rinoplasti, estetik ameliyat geçirmiş ancak yapısal ve işlevsel olarak burnundan şikâyetçi olan hastalara uygulanan bir operasyondur. Düzeltme ameliyatları revizyon ve sekonder rinoplasti olarak 2 şekilde gruplandırılmaktadır. Revizyon rinoplasti, ilk ameliyatı yapan doktorun hastasına tekrar bir cerrahi müdahale yapmasına denir. Sekonder rinoplasti ise, başka bir doktorun yaptığı estetik operasyonun ikinci kez başka cerrah tarafından düzeltilmesi işlemidir.

Burun estetiği olan birçok kişi şekil bozukluğunun devam ettiğinden veya hayalindeki buruna kavuşamadığından şikayet eder. Bazı vakalarda da fiziki sorunlar haricinde sıklıkla sağlıklı bir solunum yapılamaması gözlemlenir. Burun ameliyatlarında anatomik yapıya müdahale daha kolaydır ancak burun içi dokularının durumunu bilmek zor olabilir. Bu sebeple hastaya ilk defa yapılacak cerrahi müdahaleler oldukça önemlidir. Estetik burun ameliyatını yapacak doktorun titizlikle seçilmesi gerekir. Alanında uzman olan cerrahın kontrolünde burun şeklinin hasta ile planlanarak tasarlanması gerekir. Revizyon burun ameliyatını yaptıracak hastaların daha da dikkatli olmaları şarttır. Çünkü uzman olmayan ellerde yapılacak ikinci müdahale telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.

Peki hastalar ne zaman revizyon ameliyatı yaptırmalılar?

Revizyon ameliyatına karar vermek için çok acele edilmemelidir. Bu konuda hastalar sabırlı olmalıdır. İlk estetik operasyon sonrası yüzde oluşan şişlik ve morluklar burnun yeni şeklinin görülmesine engel olabilir. Burunda yapılan düzenlemenin oturabilmesi için 6 ile 12 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Tabi bu süre kişinin anatomik yapısına veya ameliyatta kullanılan tekniğe göre değişkenlik gösterebilir. Belirtilen süre tamamlandıktan sonra halen burun hakkında kaygı yaşanıyorsa uzman bir hekime başvurulabilir. Bu süre öncesinde yapılacak herhangi bir müdahalenin başarı oranının da düşük olacağı unutulmamalıdır. Halk arasında revizyon ameliyatlarında buruna istenen şeklin kolayca verilebileceği düşüncesi yaygındır. Oysa ki revizyon rinopilasti de sadece ilk cerrahi müdahalede yapılan şekillendirme üstünden düzeltme işlemi yapılabilir. Yani burun şeklinin yeniden yapılması revizyon ameliyatlarla gerçekleşemez. Bu nedenle tıbbi temellere dayanmayan bilgilerle hareket edilmemeli, işin profesyonellerinden gerekli detaylar alınmalıdır.

Revizyon rinoplastide çoğunlukla burun düşüklüğü ya da kalkık burun problemleri için düzeltmeler yapılır. Ayrıca az alınmış ya da fazla alınmış burun sırtı için de müdahaleler mümkündür. Revizyon ameliyatları basite alınacak bir cerrahi müdahale değildir. Çünkü daha önceki operasyon sonrasında hastanın burnundaki destek noktasında, kıkırdak ya da kemik yapısında radikal değişimler meydana gelmiş olabilir. Böyle vakalarda uzman doktor buruna tekrar şekil verebilmek için yeni kıkırdak greftlerine ihtiyaç duyabilir. Kulak, kaburga veya vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak alınarak revizyon işlemi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda bu yöntemlerin yerine alloplastik yani suni materyaller de tercih edilebilmektedir.

Kullanılan teknikler

Revizyon burun ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere 2 ayrı teknik kullanılır. Hastanın burnundaki hasar çok ve düzeltme fazla ise açık teknik tercih edilir. Ancak hastanın sadece burun sırtında problemleri var ise kapalı teknik uygulanır. Revizyon ameliyatlarında açık ya da kapalı hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın amaç; burnun doğal görünmesi ve burun içi problemler ya da nefes sorunları varsa bunların giderilmesidir. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi revizyon rinoplastide özen ve titizlik birinci koşuldur. Bu nedenle ancak konusunda uzman ve tecrübeli bir hekimin müdahalesi ile yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir.

Burun Estetik Uzmani

Burun estetiği, her bir kişiye özel tasarlanması gereken bir operasyondur.

Burun estetiği, her bir kişiye özel tasarlanması gereken bir operasyondur.

Aklınıza takılabilecek tüm sorular için bize ulaşabilirsiniz. Bu süreçte kendinizi güvende hissetmeniz herşeyden önemlidir. Rahatlıkla bize ulaşabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Burun Estetiği

Burun Estetiği ile İlgili Bilmek İstediğiniz Herşey

Diğer Uygulamalar

Çene, kulak, sinüs ve dolgu uygulamaları.

Bize Ulaşın

Daha Fazla Bilgi Almak İçin