Revizyon Septorinoplasti

Simetrik bir yüz ve uyumlu bir burun güzelliğin yapıtaşların dan olarak kabul edilir. Özellikle burun, şekli ve yapısı itibariyle bu altın oranı oluşturan en önemli organlardan biridir. Kadın-erkek birçok kişinin ortak hayali de güzel ve çekici gözüken bir yüze sahip olmaktır. Ancak doğuştan şekil bozukluğu olan ya da bir kaza sonucu deformasyona uğramış bir burun bu hayale gölge düşürebilir.

Günümüzde estetik açıdan kendini rahat hissetmek ve aynaya bakarken daha mutlu olabilmek için estetik ameliyatlara başvuran hastaların sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Tabi estetik operasyon geçirmiş olsa da burun içi problemleri olan, şekil bozuklukları yaşayan ve estetik kaygıları devam eden kişiler de olabilir. İşte tam da bu noktada revizyon rinoplasti yani düzeltme cerrahisi devreye girer.

Revizyon Rinoplasti

Revizyon rinoplasti, estetik ameliyat geçirmiş ancak yapısal ve işlevsel olarak burnundan şikâyetçi olan hastalara uygulanan bir operasyondur. Estetik olan birçok kişide fiziki sorunlar haricinde sıklıkla sağlıklı bir solunum yapılamaması da gözlemlenir. Burun ameliyatlarında anatomik yapıya müdahale daha kolaydır ancak burun içi dokularının durumunu bilmek daha zor olabilir. Bu nedenle hastaya ilk defa yapılacak cerrahi müdahaleler oldukça önem taşır. Estetik burun ameliyatları konusunda uzman hekim kontrolünde hasta ile planlanarak yapılmalıdır. Revizyon burun ameliyatını yaptıracak hastaların daha dikkatli olmaları gerekir. Uzman olmayan ellerde yapılacak ikinci bir operasyon telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.

Peki hastalar ne zaman revizyon ameliyatı yaptırmalılar?

Öncelikle hastaların revizyon ameliyatları çok aceleci davranmamaları gerekir. İlk estetik operasyonu sonrası yüzde oluşan şişlik ve morluklar burnun yeni şeklinin görülmesine engel olabilir. Burunda yapılan düzenlemenin oturabilmesi için 6 ay ile 1 yıl gibi bir sürenin geçmesi beklenmelidir. Daha sonrasında halen burun hakkında kaygı yaşanıyorsa uzman bir hekime başvurulabilir. Bu süre öncesinde yapılacak herhangi bir müdahalede başarı oranının düşük olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca birçok hasta revizyon ameliyatlarında buruna istenen şeklin verilebileceğini düşünmektedir. Bilinenin aksine revizyon rinopilastide sadece ilk cerrahi müdahalede yapılan şekillendirme üstünden düzeltme işlemi yapılabilir.

Revizyon burun ameliyatlarında düşük ve kalkık burun için düzeltmeler yapılabilir. Ayrıca az alınmış ya da fazla alınmış burun sırtı için de müdahaleler mümkündür. Revizyon ameliyatları basit bir cerrahi müdahale değildir. Çünkü daha önceki operasyonlar sonrası hastanın burnundaki destek noktasında, kıkırdak ya da kemik yapısında değişimler meydana gelmiş olabilir. Böyle vakalarda uzman hekim buruna tekrar şekil verebilmek için yeni kıkırdak greftlerine ihtiyaç duyabilir. Kulak, kaburga veya vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak alınarak revizyon işlemi yapılabilir. Bunların yerine nadiren alloplastik (suni) materyaller de tercih edilmektedir.

Kullanılan teknikler

Revizyon rinoplastide 2 ayrı teknik kullanılır. Hastanın burnunda hasar çok ve düzeltme fazla ise açık teknik, eğer sadece burun sırtında problemler var ise kapalı teknik uygulanır. Revizyon ameliyatlarında ister açık ister kapalı yöntem kullanılsın asıl amaç, burnun doğallıktan çıkmadan uygun şekilde düzeltilmesi ve burun içi problemler ya da nefes sorunları varsa bunların giderilmesidir. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi revizyon rinoplastide de ancak konusunda uzman ve tecrübeli bir hekimin müdahalesi ile yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir.