Kadınlar İçin Burun Estetiği

Kadınlarda Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Bize Ulaşın

Kadınlarda Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Estetik ve güzel bir görünüme sahip olma isteği, eski çağlardan beri devam eden ve gündemden hiç düşmeyen bir konudur. Bilindiği gibi insanlar arası ilişkilerde de ilk karşılaşmada insanların fiziki görüntüsü dikkate alınır. Eğer kişinin vücudunda memnun olmadığı bir bölge var ise, bu durum hem sosyal hayatı hem de ruhsal durumu olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle kadınlar bu konuda oldukça hassastır. Çünkü kendinden memnun olma ve beğenilme dürtüsü erkeklere nazaran kadınlarda daha yoğun yaşanır.

kadınlar için burun estetiği nasıl olmalı

Kadınların estetik kaygı yaşadığı en önemli konulardan biri, burun yapısındaki problemlerdir. Bir kadın için aynaya baktığında güzel görünmek ne kadar önemliyse, yüze tüm şekli ve ifadeyi veren burun da sorunlar olması da haliyle kişinin yaşamını kâbusa çevirebilir. Yapılan çalışmalar da rinoplasti ameliyatlarının diğer estetik operasyonlardan iki kat daha fazla olması bu durumu kanıtlıyor. Neyse ki günümüz teknolojisi ve tıp alanında yapılan yenilikler sayesinde hayal edilen buruna daha kolay kavuşulabiliyor.

Cinsiyet faktörü

Rinoplasti ameliyatlarında cinsiyet faktörü büyük rol oynar. Kadınların yüz anatomisi yuvarlak, kıvrımlı ve ince hatlıdır. Ayrıca burun yüzeyleri iç bükey şeklinde ve daha küçüktür. Kadınların anatomik yapısı ve operasyondan beklentileri erkek hastalarınkiyle aynı olmadığından, elde edilecek sonucun da daha kadınsı olması gerekir. Kadın hastalar burun şekillerinin güzel olması haricinde doğal durmasına da önem verirler. Burnun yüz bölgesinde öne çıkan bir organ olması sebebiyle, ameliyattan beklenen sonuç da yüze uyumlu ve mükemmel bir bütünlük sağlamasıdır.

Bu nedenle estetik burun ameliyatında kadının burun ölçüsü ve çizgileri çok belirgin olmamalı, burun sırtı ise hafif açılı olmalıdır. Kadınlarda ideal burun açısı hakkında birçok çalışma yapılmış olsa da, en uygun açının (burun-dudak açısı) 95-120 arasında olduğu saptanmıştır.

Her hastanın yüz yapısı ve burun problemi farklı olduğundan, uygulanacak operasyon bu kriterler göz önüne alınarak planlanmalıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse yapılacak yeni burnun hastanın yüzüne uyumlu olması ve doğal durması “ilk koşul” olmalıdır. Detaylı yüz analizi yapılmadan, burnun karakteristik özellikleri tanımlanmadan yapılan cerrahi müdahale sağlıklı olmayacağı gibi güzelde görünmeyecektir.

piezzo burun estetiği

Piezo Burun Estetiği

Burun estetik cerrahisinde burun kemerinin alınmasında ve burun kemiğinin şekillendirilmesinde keskiler ve törpüler kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji tıppın her alanında olduğu gibi estetik burun cerrahisindede devreye girmiştir. Teknolojinin burun estetiğinde devreye soktuğu en son yeniliklerden biride piezo cerrahisidir..

Devamı İçin