Burun estetiği süreci önemli

Burun estetiği ameliyatları son yıllarda oldukça popüler olan ve en çok talep edilen estetik operasyonlar arasında yer alır. Rinoplasti alanında yapılan güncel çalışmalar ve yenilikler bu işlemlere duyulan ilgiyi de artırmaktadır. Burun estetiği olmaya karar vermek oldukça önemli bir adımdır. Birçok kişi burun estetiği olmak ister ancak merak ettiği detaylar da vardır. Özellikle burun estetiğinin ne zaman yaptırılması gerektiği hakkındaki birçok kulaktan dolma bilgi, bu süreci zorlaştırabilir.

Burun estetiği süreci kişinin fizyolojik yapısı, sağlık durumu, ameliyattan beklentisi, ruh hali gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle operasyon için tam bir zamanla vermek doğru olmayabilir. Burun estetiği olacak kişinin yaşı ve mevcut sağlık durumu uzman doktor tarafından incelenmeli, hastanın hayal ettiği doğrultuda bir buruna kavuşması için bir yol haritası çizilmelidir.

Şikâyetler erken yaşta başlıyor

Kadın-erkek birçok kişi burnunun şekli konusunda tatminsizlik yaşar. Hatta bu şikâyetler kişi 18 yaşına gelmeden çok önce de başlayabilir. Burun, yüz estetiğinde oldukça önemli bir yer tuttuğundan hastalar da bu konuda oldukça hassas davranabilirler. Burun estetiğinde yaş konusu her zaman merak edilen konuların başında gelir. Cinsiyet gözetmeksizin 18 yaşını doldurmuş her kişi burun estetik ameliyatı olabilir. Çünkü gelişim tamamlamadan yapılacak ameliyatlar sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle operasyon için yaş sınırı 18 olarak belirlenebilir. Tabi bu yaştan önce kişinin burun ameliyatı olmasını gerektiren durumlar (kaza, şiddetli darbe, travma vb.) olursa da erken bir planlama yapılabilir.

Ameliyatın mevsimi var mı?

Burun estetiği ameliyatlarında yaygın olarak tartışılan diğer bir konu da operasyonun hangi mevsimde yapılması gerektiğidir. Birçok kişi ilkbahar-yaz aylarında yapılmamasını savunurken, birçoğu da sonbahar-kış aylarında yapılmasının sakıncalı olduğunu düşünür. Burun estetiği bilinenin aksine her mevsim olunabilir. Bu konuda resmi ya da yasal bir düzenleme yoktur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken; mevsimlerin kişiler üzerinde hangi rahatsızlıklara sebep olup olmayacağıdır. Örneğin; alerjik bir bünyeye sahip olan ya da aşırı sıcak ve neme karşı vücudu reaksiyon gösteren kişilerin ilkbahar ve yaz aylarında operasyon yaptırması uygun olmayabilir. Bu nedenle estetik burun ameliyatı için uzman bir doktora danışarak doğru tarihin belirlenmesi gerekir. Hafif serin veya soğuk hava vücutta ödem ya da şişliğe sebep olmayacağından bu gruptaki kişilerin sonbahar-kış aylarında operasyon yaptırması daha faydalı olabilir.

Polenlere ya da sıcağa karşı duyarlı olmayan kişiler yaz dönemlerinde operasyon yaptıracaksa da bazı önlemler almalıdırlar. Ameliyat sonrası güneşin çok yoğun olduğu zamanlar dışarıya çıkmak burundaki tamponlardan rahatsız olmayı artırabileceğinden güneşin etkisini kaybettirdiği saatler tercih edilmelidir. Ayrıca aşırı sıcak burunda şişlik ve ödeme de sebep olabileceğinden gerekmedikçe güneş ile direkt temas edilmemelidir.

Kış aylarında ameliyat olmak isteniyorsa da soğuğa aşırı duyarlı kişilerin doktorlarına danışarak uygun zamana karar vermeleri gerekir. Kış aylarında nükseden ve burnu direkt olarak etkileyen bazı rahatsızlıklar (burun akıntısı, soğuğa bağlı burun kanaması, burun tıkanıklığı, grip, soğuk algınlığı vb.) ameliyat sürecini ya da sonrasını etkileyeceğinden bu konu da kesinlikle atlanmamalıdır. Kısaca özetlemek gerekirse tüm bu detaylar ameliyat öncesinde yapılacak değerlendirme sonucu doktor tarafından analiz edilir ve ameliyat tarihi belirlenir.