İnsan vücudunda ilk dikkat çeken ve önem verilen bölge yüzdür. Özellikle düzgün bir burun yapısına sahip olmak yüzün estetik anlamda tamamlayıcısıdır. Bu nedenle burun yapısal ve işlevsel olarak ne kadar sağlıklı olursa yüz şekli de bir o kadar güzel görünür. Tabi burnun yüze kattığı ifade dışında kaliteli bir nefes alımı yapması, solunan havayı sterilize etmesi ve nemlendirmesi de diğer önemli kriterlerdendir. Eğer burunda şekil bozukluğu var ise kişi nefes sıkıntısı çekebilir. Bu durum da uyku bozukluklarından psikolojik sorunlara kadar birçok probleme sebep olabilir.

Günümüzde birçok kişi görünümünden ya da işlevselliğinden şikayetçi olduğu için bazı cerrahi operasyonlara başvuruyor. Ancak burun için yapılan fonksiyonel ve estetik ameliyatlar öncesi hastanın bu konuda detaylıca bilgilendirilmesi ve istenilen revizyonun hasta ile birlikte karar verilerek planlanması oldukça önem taşıyor.

Ameliyat türleri

Burnun fonksiyonel ve estetik olarak revize edildiği ameliyatlar 2 gruba ayrılır. Bunlardan ilki burnun estetik görünümünü düzeltmek için yapılan rinoplasti, diğeri ise işlevsel olarak yapılan septorinoplastidir.

Rinoplasti ameliyatındaki amaç burundaki şekil bozukluklarını gidermektir. Hastanın burnundaki yapısal bozukluk doğuştan olabileceği gibi herhangi bir kaza ya da travma sonrası da oluşmuş olabilir. Bu operasyon hastaya yapılmadan önce burnun yapısının yüz ile orantısı değerlendirilir. Burun yüz bölgesinden bağımsız olarak ele alınamayacağından burnun boyutu, burun ucu yüksekliği, burun-dudak ve burun-alın açısının yüze uygun olarak planlaması şarttır. Burun estetiğinde ulaşılacak sonuç yüze uygun olmasıdır. Bu sebeple hastanın hayalindeki burun yerine yüz anatomisine uygun bir burun ortaya çıkarmak en doğrusudur. Estetik operasyonların hastanın yüzüne uyum sağlayan, abartılı olmayan ve en önemlisi müdahale edilmiş görüntüsü verilmeyen şekilde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Septorinoplasti ameliyatları ise burun içi kemiği eğrilikleri, burun içi darlığı, burun eti büyümesi ve bunun sonucunda oluşan burun tıkanıklarını gidermek için uygulanır. Bu operasyondaki istenilen sonuç ise hastada mevcut olan burun tıkanıklığın giderilmesi ve sağlıklı bir nefes alımının geri kazandırılmasıdır. Tabi bu uygulamada da burnun yüze ve diğer kısımlarına uyumlu olması gerekir. Septorinoplasti ameliyatları tek başına yapılabildiği gibi rinoplasti ameliyatları ile birlikte de uygulanabilmektedir. Böylece hasta hem estetik kaygılarından hem de burun içi problemlerinden kurtulabilir. Ayrıca bu operasyon sayesinde burun delikleri çok geniş ise daraltılabilir ya da burun ile üst dudak arasındaki mesafe değiştirilebilir. Hatta burun sırtındaki kemikler çok çıkıntılı ise ameliyat esnasında alınarak revize edilebilir. Septorinoplastide de aynı rinoplastide olduğu gibi doğuştan veya kaza sonucu gelişen eğrilikler düzeltilebilmektedi